Zaznacz stronę

Pilnie potrzebna krew, proszę o oddanie krwi dla dziecka chorego na białaczkę, moja siostra uległa wypadkowi – potrzebujemy krwi … te i inne apele krążą wokół nas, tworząc pewnego rodzaju krwiobieg. Krwiobieg o tyle ważny, że jego prawidłowe funkcjonowanie zależy tylko i wyłącznie od nas. Taki apel o pomoc był moim impulsem do włączenia się w społeczność krwiodawców. Pierwszy raz oddałem krew 18 lipca 2007 r. Przez te wszystkie lata uzbierało się ponad 15 litrów.

Zdaję sobie sprawę, że krew to szczególny lek, pozyskiwany wyłącznie dzięki dobroci drugiego człowieka. Potrzebna jest codziennie, nie tylko dla ofiar wypadków, ale również dla chorych cierpiących na poważne schorzenia. Nigdy nie wiadomo czy my lub ktoś z naszych bliskich nie będziemy jej potrzebować. Dlatego tak ważne jest posiadanie odpowiednich rezerw krwi. 450 ml krwi, które można oddać jednorazowo oddać, stanowi jedynie 8-9%  ogólnej objętości krwi krążącej dorosłego człowieka.

14 czerwca 2018 r. obchodzimy Światowy Dzień Krwiodawcy. To dobry moment, by tegoroczne hasło „Bądź dla innych. Oddaj krew. Podziel się życiem.” wcielić w czyn.

Krew może oddać każda osoba, która:

  • ma 18-65 lat i posiada dowód osobisty (lub inny dokument ze zdjęciem),
  • waży powyżej 50 kg,
  • nie chorowała na żółtaczkę,
  • w ciągu ostatnich 6 miesięcy nie miała wykonanego zabiegu operacyjnego, tatuażu.

Dawcami krwi nie mogą być kobiety: w ciąży i w trakcie karmienia piersią, po porodzie lub zakończeniu ciąży w czasie 6 miesięcy; w okresie menstruacji i do trzech dni po jej zakończeniu.

Jak często można oddać krew:

  • krew pełną (450 ml ): co 8 tygodni (kobiety 4 razy, mężczyźni 6 razy w ciągu roku ); pobieranie krwi pełnej trwa średnio od  6 do 10 minut,
  • osocze metodą plazmaferezy automatycznej (600 ml ): co 2 tygodnie, nie częściej niż 20 razy w ciągu roku; zabieg przy użyciu separatora (3 – 4 cykle) trwa około 30-40 minut,
  • płytki krwi (300 ml lub 500ml): co 4 tygodnie, nie częściej niż 12 razy w ciągu  roku; zabieg przy użyciu separatora ( 6 – 8 cykli ) trwa około 50-60 minut.